Celulóza nebo recykl? U hygieny jednoznačně celulóza!

Rozčilují vás rozpadající se recyklované papírové ručníky na veřejných WC? Jaký je rozdíl v ekologickém zatížení při výrobě papíru z celulózy a recyklátu?

Plus minus new
Plus minus new

Jsou ekologičtější papírové produkty vyrobené z celulózy nebo recyklátu?

S cílem ušetřit peníze mnozí provozovatelé veřejných toalet a hygienických zařízení, ať už v nákupních centrech nebo ve výrobních provozech, nakoupí levné papírové ručníky vyrobené z nekvalitního recyklátu. Podporujeme recyklaci a sami třídíme odpad, ale na některé produkty je prostě výhodnější kvalitní buničinový papír než ten recyklovaný.

Pojďte se s námi podívat na malé srovnání pro a proti výrobků ze svěží celulózy a produktů z recyklovaného papíru. Zjistíte, že s novými technologiemi a procesy je ekologické zatížení při výrobě z celulózy velmi nízké.

Víte, že při recyklování vzhledem ke kvalitě sběrného papíru nemůže být využito až 50% suroviny?

Ze 100 kg celulózy se využije téměř celá surovina (vyrobí se z ní až 96 kg papíru) při nižší spotřebě vody a energie, kdežto u recyklace tvoří skoro polovinu odpad, který se musí náročně likvidovat. Navíc, když potřebujete bílý papír, je nutné jej bělit pomocí chlóru, což znovu zvyšuje zátěž pro životní prostředí.

Výroba papíru z recyklátu (papírového odpadu) je proto výhodná například pro výrobu kartonů, dutinek kotoučů, sešitů, obalů zboží apod., kde není kladen důraz na bílou barvu a produkty se nepoužívají pro hygienické účely.

Úspory
Úspory
Ecoman
Ecoman

Proces výroby papíru

Co se týče získávání celulózových vláken, všichni největší výrobci papíru získávají surovinu z certifikovaných lesů pěstovaných pouze pro tento účel. Není to tak, že pokácí libovolné stromy a vyrobí papír. Každý takový les a jeho majitel musí mít certifikát splňující standardy FSC (Rada pro hospodaření v lesích) a PEFC (Program pro vzájemné uznávání lesních certifikačních schémat).

Každý výrobce papíru z celulózy investuje každoročně do obnovy lesů, aby se znovu pokryly pokácené části lesa. Zpracovatelé celulózy jsou pod neustálou kontrolou a každoročně investují do ochrany životního prostředí – snižování CO2, spotřeby vody a energie.

Výroba papíru obvykle vyžaduje obrovské množství vody. Továrny dnes již využívají uzavřených okruhů vody, aby její spotřeba byla co nejnižší. Spotřeba vody při výrobě se za poslední roky snížila u moderních společností zhruba na třetinu. U výroby papíru z recyklátu je ale spotřeba vody výrazně vyšší než u produktů z celulózy. Je to způsobeno komplikovanějším procesem výroby a čištěním pro získání požadované kvality.

K výrobě elektrické energie se využívají i obnovitelné zdroje s vysokou účinností, které vyrábějí vlastní elektřinu pomocí fotovoltaických, vodních a kogeneračních zařízení.

Papír z celulózy se vyrábí z dlouhých vláken a tím získá svoji pevnost i za mokra. Proto se při utírání nerozpadává a spotřebujete méně papíru než z recyklovaných produktů. Tím se zmenšuje také množství odpadu. Jako u každého papírového produktu i zde je třeba dát si pozor na kvalitu papíru. Na trhu jsou recyklované, smíšené a čistě buničinové papíry různé kvality. Při porovnávání papírových hygienických výrobků si dejte pozor na: 

  • na návin v běžných metrech - vyhněte se dodavatelům, kteří zatajují počet útržků nebo kolik m je v kotouči
  • počet vrstev - někdy jsou dvě vrstvy více než tři (jsou-li silnější nebo vyrobené jinou technologií)
  • gramáž - vyšší hodnoty g/m2 nutně neznamenají lepší ručník - zkuste si otřít ruce kancelářským papírem
Celulóza highlights
Celulóza highlights
FSC
FSC

Na základě našich zkušeností jednoznačně doporučujeme papírovou hygienu KATRIN.
V jejich případě je nakládání se dřevem zároveň ekonomikou obnovitelných zdrojů.

Zajímá vás jaké ručníky a toaletní papíry používáme ve firmě my? U nás dlouhodobě vyhrávají v poměru cena/výkon

###message